Popyt na fotowoltaikę stale rośnie, rynek dynamicznie się zmienia, a producenci stale wprowadzają innowacje. Będąc na bieżąco ze zmieniającymi się trendami  rynku, do nowej oferty wprowadzamy moduły HALF CUT PERC. Ogniwa tej serii zostały zaprojektowane z myślą o jeszcze wyższej wydajności i zminimalizowaniu strat spowodowanych np. zacienieniem.

Co to jest moduł HALF CUT?

HALF CUT to inaczej moduł z ogniwami ciętymi na pół, z tradycyjnego ogniwa 156×156 mm powstaje ogniwo w wymiarach 156×78 mm. W typowym module opartym na technologii krzemowej znajduje się 60 ogniw, w half cut 120. Ogniwa połówkowe wiązane są w łańcuchy (sub-moduły) połączone ze sobą równolegle, w efekcie czego “połówka” ma zbliżony prąd i napięcie wyjściowe do “całości”.

Moduły HALF CUT charakteryzują się:

  • większą mocą wyjściową,
  • mniejszym współczynnikiem temperaturowym,
  • lepszą pracą przy częściowym zacienieniu czy zabrudzeniu ogniwa,
  • większą wytrzymałością mechaniczną.

HALF CUT – mniejsze straty i większa moc

Powierzchnia ogniwa w HALF CUT jest o połowę mniejsza niż w standardowym module, dzięki czemu generuje odpowiednio mniejsze natężenie prądu oraz ma dwukrotnie mniejszą rezystancję (opór elektryczny). Odnosząc się do wzoru na straty mocy (P = R² x I) można w prosty sposób porównać do siebie dwie technologie. Okazuje się, że zastosowanie ogniw połówkowych pozwala zmniejszyć straty mocy na linii ogniwo PV – moduł PV nawet czterokrotnie!

HALF CUT – niższa temperatura – dłuższa żywotność

Szynoprzewody i ogniwa w modułach HALF CUT mają mniejsze obciążenia prądowe. Dzięki temu nie nagrzewają się tak jak standardowe, co jest szczególnie istotne przy silnym promieniowaniu słonecznym. W standardowych warunkach ogniwa połówkowe mają o około  2 stopnie C niższą temperaturę niż moduł w technologii klasycznej – przedłuża to ich  żywotność i zwiększa uzysk.

Zacienienie nie tak straszne z modułami HALF CUT PERC

Dzięki temu, że moduł połówkowy składa się z niezależnych, połączonych równolegle sub-modułów, częściowe zacienienie nie blokuje pracy całego ogniwa. Podobnie ma się sprawa z zabrudzeniem lub uszkodzeniem mechanicznym. Co to oznacza? Przy niewielkim zacienieniu padającym na dolną część modułu, przy standardowej technologii wyłączyłby się on całkowicie, w half cut przestanie pracować tylko jedna połowa.